Przejdź do treści

Różnica między VR a AR. Znaczenie VR w kontroli jakości. 

W związku z nieustannym rozwojem technologii od dłuższego czasu w użyciu znajdują się takie terminy jak VR czy AR, czyli kolejno wirtualna rzeczywistość oraz rozszerzona rzeczywistość. Są to słowa o podobnym znaczeniu, choć nie takim samym, co często jest problematyczne. W poniższym artykule skupimy się na znaczeniu tych terminów, a także na miejscu, jakie zajmują w dziedzinie kontroli jakości.  

Czym jest VR I AR? 

VR, z języka angielskiego virtual reality, to wirtualna rzeczywistość. Oznacza to obraz wykreowany przez komputer, specjalnie stworzony trójwymiarowy świat, który możemy zobaczyć po nałożeniu dedykowanych do tego gogli. Technologia taka pozwala na znalezienie się w totalnie innej rzeczywistości i poznanie jej w 360 stopniach. VR od dłuższego czasu wykorzystywany jest w rozrywce, oferując doświadczanie gier w pełnym wymiarze. Warto jednak skupić się na wykorzystaniu VR w nauce i biznesie. Jest to popularny sposób na przekazywanie wiedzy, np. W medycynie czy reklamę (w marketingu niestandardowym). Coraz częściej wirtualna rzeczywistość pozwala na projektowanie, planowanie i naukę doświadczeń, co chętnie jest wykorzystywane. 

AR, z języka angielskiego augmented reality, to rozszerzona rzeczywistość. Oprócz sztucznie stworzonego obrazu, mamy również do czynienia z prawdziwym światem. Sztuczne elementy zostają nałożone na te prawdziwe. Technologia AR wykorzystuje punkty odniesienia nazywane markerami, dzięki którym ustala się położenie aplikacji względem punktów w świecie rzeczywistym. AR jest już obecny w nauce i biznesie.  

Można też wyróżnić MR – mixed reality, czyli mieszaną rzeczywistość (inny termin to hybrydowa rzeczywistość), która jest połączeniem dwóch powyższych.  

Jak widać, zjawiska VR i AR są dość podobne, lecz nie są tożsame, o czym należy pamiętać. Istotna różnica między nimi polega na doświadczeniu rzeczywistości. Podczas gdy w VR otaczać nas będzie tylko i wyłącznie świat wygenerowany komputerowo, w AR będziemy świadkami nałożenia efektów cyfrowych na znaną nam rzeczywistość. Dodatkowo różnić się będzie także użyty sprzęt. Ten wykorzystywany do AR musi skupiać się na idealnym dostosowywaniu obrazu do otaczającej rzeczywistości co do sekundy, gdy otoczenie się zmienia.  

Znaczenie VR w kontroli jakości  

VR znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w szkoleniach. Jest to prosty sposób, aby nauczyć przyszłych pracowników, w jaki sposób powinni wykonywać swoje obowiązki. W kontrolowanych warunkach przedstawiane są im zadania, co minimalizuje szansę na błędy, które mogłyby wpłynąć na procesy czy przestoje w pracy i tym podobne. Co więcej, dzięki ćwiczeniom w technologii VR pracownicy odczuwają zmniejszony poziom stresu, rozpoczynając pracę w nowym miejscu, ponieważ są zapoznani, jak dokładnie będzie ona wyglądać. Taka metoda nauki jest też interesująca, co działa na korzyść firm, które korzystają z systemów VR. Przedstawia ją bowiem jako innowacyjną i idącą z duchem czasu.  

W QSense wykorzystujemy system szkolenia pracowników w VR – w wirtualnej rzeczywistości. Autorska technologia QLearn® pomaga szkolić przyszłych kontrolerów jakości oraz pracowników stanowiskowych. Dzięki VR mogą zapoznać się z przyszłym środowiskiem pracy, jak również z charakterystyką stanowiska, zanim jeszcze znajdą się w zakładach produkcyjnych. Projekt taki jest zawsze budowany na zamówienie w zależności od potrzeb klienta.  

Różnica między VR a AR – podsumowanie  

W dzisiejszym świecie istnieje dużo innowacyjnych rozwiązań, które dostarczają nam rozrywki, ale też pomagają w biznesie. Tak samo jest z VR – systemem wirtualnej rzeczywistości i AR – systemem rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki nim można doświadczyć czegoś zupełnie nowego, nie zmieniając bieżącego otoczenia. Warto docenić możliwości VR i AR i zastanowić się, jak można ich zalety wykorzystać we własnym biznesie, ponieważ technologie te tylko zyskują na popularności. Można spodziewać się, że niedługo będą pewnym standardem działań w niektórych branżach.