Przejdź do treści

Macierz Eisenhowera i jej znaczenie w dążeniu ku osiągnięciu jakości

Powszechnie mówi się, że czas jest najważniejszym zasobem, jaki posiadamy. Warto więc posiąść umiejętność odpowiedniego nim zarządzania. Z pomocą przychodzi właśnie macierz Eisenhowera, czyli prosta metoda na organizację zadań do wykonania. Na czym polega? Jaki związek ma z nadawaniem priorytetów? I dlaczego ma wpływ na jakość wykonywanych działań?

Czym jest macierz Eisenhowera?

Macierz Eisenhowera, inaczej Matryca Eisenhowera to metoda, której autorem jest Amerykanin Dwight Eisenhower. Za pomocą tej metody w prosty i jasny sposób można podzielić zadania do zrobienia, tak by nadać im priorytety i zaplanować kolejność ich wykonywania. Zmniejsza to chaos i zmniejsza stres związany z natłokiem obowiązków, bezpośrednio przekładając się na wyższą wydajność i lepszą jakość wykonywania działań. Macierzy Eisenhowera można używać zarówno do organizacji czasu pracy, ale też w życiu codziennym, gdy czujemy, że przestajemy panować nad własnymi obowiązkami.

Budowa macierzy Eisenhowera

Matryca Eisenhowera podzielona jej na cztery części, tak jak przedstawia to grafika poniżej.

Są to:

  • Kategoria 1 – Ważne i pilne – w tej ćwiartce znajdują się wszystkie zadania związane z tzw. gaszeniem pożarów, czyli takie, które muszą być wykonane jak najszybciej, ponieważ zagrażają funkcjonowaniu fundamentalnym zagadnieniom. Realizacja takich zadań obarczona jest dużą odpowiedzialnością oraz stresem.
  • Kategoria 2 – Ważne i niepilne – zadania z tej ćwiartki są zazwyczaj powtarzalne, odpowiednio wcześniej zaplanowane w czasie. Mogą tutaj również pojawić się nowe projekty, które mają z góry ustalone terminy. Dzięki temu, że nie towarzyszy im stres, są zazwyczaj sukcesywnie wykonywane w odpowiednim czasie, z czego ich wykonawcy odczuwają satysfakcję.
  • Kategoria 3 – Nieważne i pilne – ta ćwiartka zawiera działania, które nie mają bezpośredniego wpływu na wykonywaną przez Ciebie pracę, ale są istotne dla innych osób, zazwyczaj przez nich zlecone. W pewnym sensie możemy utożsamiać to z powinnością, którą odczuwamy, by dla kogoś coś wykonać. Co więcej, często przez te odczucie, zadania te mylone są z zadaniami z pierwszej ćwiartki.
  • Kategoria 4 – Nieważne i niepilne – ostatnia część opiewa wszystkie zadania, które nie są produktywne, a nazywane są „złodziejami czasu”. Mogą być pewnego rodzaju ucieczką przed skomplikowanymi lub stresującymi zadaniami, których wykonanie odkładamy w czasie. Przykładem może być scrollowanie Facebooka, czy odświeżanie skrzynki e-mailowej. Od czasu do czasu, każdy z nas wpada w tę ćwiartkę, szukając spokoju lub po prostu chwilowego odpoczynku od pracy.

Macierz Eisenhowera w życiu prywatnym

Matryca Eisenhowera to świetny sposób na uporządkowanie zadań nie tylko związanych ze środowiskiem pracy, ale również tych, które są do wykonania prywatnie. Zadaniem ważnym i pilnym może być odebranie chorego dziecka ze szkoły. Coś ważnego, ale niepilnego to na przykład długoterminowa dieta, a pilnego, ale nieważnego to zapłacenie rachunku za Internet. Zadanie nieważne i niepilne to między innymi oglądanie Tik Toka. Trzeba jednak pamiętać, aby nie traktować macierzy Eisenhowera nazbyt poważnie. Twój plan dnia nie musi być ustalony do każdej sekundy, a czas na odpoczynek w sposób nieproduktywny również Ci nie zaszkodzi. Macierz Eisenhowera to jedynie metoda, która wyznacza pewien kierunek myślowy, by nadać zadaniom priorytety. Z jej pomocą możesz oszczędzić sobie stresu związanego z gwałtownym podejmowaniu decyzji, czy też uniknąć zapomnienia o ważnych sprawach. Najlepiej potraktować macierz Eisenhowera jako mapę, według której podążamy naprzód.

Macierz Eisenhowera – podsumowanie

Podsumowując, macierz Eisenhowera to narzędzie, które z pewnością jest w stanie uporządkować naszą listę zadań do zrobienia i nadać im odpowiednie priorytety. Jedyne, co musimy zrobić, to rozpisać je na kartce, czy też w pliku, przyporządkowując je do jednej z czterech kategorii: ważne i pilne, ważne, ale niepilne, pilne, ale nieważne, nieważne i niepilne. Jest to prosta ścieżka, aby wzmocnić jakość wykonywanych działań, ponieważ wiemy, kiedy powinniśmy skupić się na konkretnych zadaniach. Ze względu na swoją prostotę, warto chociaż raz wypróbować macierz Eisenhowera w swoim życiu.