Czy wiesz, czym jest raport A3? W lean management jest to popularna metoda, której początków upatrujemy w przedsiębiorstwie Toyota. W jaki sposób informacje rozpisane na formacie A3 (od którego pochodzi nazwa metody) mogą wspomóc organizację? Z jakich elementów składa się raport A3? Jakie korzyści zapewnia dla firmy? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej.
Czym są umiejętności miękkie?
Umiejętności miękkie to zdolności trudne do zmierzenia w jakikolwiek sposób i tym głównie różnią się od zdolności twardych. Są one nierozerwalnie związane z osobowością człowieka. Najpopularniejszy podział umiejętności miękkich wyróżnia kompetencje osobiste jak inteligencja emocjonalna czy umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz umiejętności interpersonalne, na przykład motywowanie innych osób do działania lub zdolność perswazji. Przez długi czas umiejętności miękkie nie miały większego znaczenia w kontekście rekrutacji oraz samej pracy w wielu dziedzinach. Dziś wszędzie słyszy się, jak istotną częścią całego kompletu umiejętności pozostają umiejętności miękkie. Obok zdolności twardych, działy HR wymagają często również takich cech jak te wymienione wyżej. Coraz częściej możemy się również spotkać z sytuacją, gdy do pracy dostaje się osoba, która może pochwalić się szeroką gamą umiejętności miękkich, nawet gdy reszta aplikujących ma podobne do niej wykształcenie czy doświadczenie w branży. Ten jeden aspekt daje takiemu kandydatowi przewagę.
Umiejętności miękkie a praca inżyniera
Czy inżynierowie potrzebują w pracy umiejętności miękkich? Oczywiście! Umiejętności te są bardzo uniwersalne oraz transferowalne, to znaczy znajdują zastosowanie w różnych zawodach, umożliwiając tym samym sprawne działanie w każdym środowisku. Oznacza to, że oczywiście są potrzebne również w pracy inżyniera. Dlatego też wysoko doceniane u inżynierów jest umiejętność prowadzenia dialogu, wyjaśniania zawiłych kwestii, słuchania oraz rozumienia drugiego człowieka. Ważne jest, by inżynier umiał myśleć krytycznie i rozwiązywać problemy, również zespołowo – niezależnie od tego, czy znajdują się w nim jednostki konfliktowe. Istotne mogą okazać się również umiejętności miękkie związane z budowaniem zespołu czy delegowaniem zadań w przypadku kadry kierowniczej. Wszystko to może sprawić, że inżynierowie będą mieć większą szansę na wygranie rekrutacji. Poszukuje się bowiem osób, które łączą w sobie zarówno zdolności twarde, które są niezwykle ważne w przypadku inżyniera, jak i umiejętności miękkie.
Coraz częściej mówi się również o wadze umiejętności miękkich w przypadku kompetencji inżynierów przyszłości. Cenione u inżynierów będą takie zdolności jak między innymi kompleksowe rozwiązywanie problemów, uczenie siebie oraz innych, myślenie logiczne oraz krytyczne, zarządzanie zasobami ludzkimi, kreatywność, umiejętność negocjacji i skutecznej komunikacji. Ta ostatnia jest kluczowa w kontekście przekazywania technicznych informacji z sposób zrozumiały i entuzjastyczny.
Umiejętności miękkie w pracy inżyniera – podsumowanie
Jak widać, umiejętności miękkie grają ważną rolę w pracy w wielu zawodach, w tym u inżynierów. Ważne jest, aby pamiętać, że umiejętności te decydują o tym, w jaki sposób radzimy sobie z codziennymi obowiązkami, jak reagujemy i w jaki sposób komunikujemy się z otoczeniem. Wpływa to ogromnie na sposób, w jaki wykonuje się swoje obowiązki. Co ciekawe, umiejętności miękkie można rozwijać i trenować, co jest szansą dla wszystkich, którzy zauważają u siebie pewne braki w tej dziedzinie. Można tego dokonać przez pracę własną, czytanie odpowiednich pozycji literatury lub we współdziałaniu z coachami biznesowymi, na przykład na szkoleniach. Warto pracować nad umiejętnościami miękkimi, ponieważ z pewnością są i będą dalej stanowić ważną część pożądanych zdolności na rynku pracy.