Przejdź do treści

Samochody autonomiczne – zalety i wady 

O bezzałogowych pojazdach marzyliśmy jako społeczeństwo już dawno temu. Był to pewnego rodzaju utopijny sen, którego spełnienia nie wyobrażaliśmy sobie naprawdę. Wraz z kolejnymi innowacjami okazało się jednak, że samochody autonomiczne są jednak w zasięgu ręki – ich obecności na drogach możemy się spodziewać już w najbliższej przyszłości. Jakie są zalety i wady samochodów autonomicznych i co w związku z nimi nas czeka? Przeczytaj poniższe podsumowanie.

Czym są samochody autonomiczne? 

Samochody autonomiczne, nazywane inaczej pojazdami samosterującymi lub zautomatyzowanymi, to auta, do których kierowania niepotrzebny jest człowiek. Są wyposażone w systemy, które sprawują pełną kontrolę nad ruchem pojazdu. Samochody autonomiczne można podzielić na trzy kategorie: 

  • samochody autonomiczne posiadane przez gospodarstwa domowe lub firmy,  
  • przywoływane na żądanie, używane okazjonalnie przez osoby indywidualne,  
  • auta współdzielone przez grupę znających się lub obcych osób, które jeżdżą elastyczną lub stałą trasą (na zasadzie rozkładu jazdy). 

Występuje kilka poziomów autonomii pojazdu. Auta takie mogą mieć jedynie systemy wspomagania kierowania czy charakteryzować się „półautonomiczną” jazdą, jak również system może przejmować kontrolę nad jazdą tylko w prostych sytuacjach drogowych lub na życzenie kierowcy. Ostatni poziom autonomiczności to typowo rozumiana przez wszystkich jazda w pełni autonomiczna.  

Samochody autonomiczne są wyposażone w takie systemy jak radar, lidar, GPS, widzenie komputerowe i inne. Komponenty te odpowiadają za to, by samochód wyszukiwał obiekty, które mogłyby stanąć mu na przeszkodzie czy na przykład dostarczają odpowiednich informacji o położeniu i trasie. Do firm, które już zbudowały własne samochody autonomiczne, należą między innymi: Toyota, Volvo, Bosch, Mercedes-Benz, Google.  

Samochody autonomiczne – zalety  

Jak możemy się spodziewać, istnieje wiele zalet samochodów autonomicznych. Przede wszystkim to wygoda i oszczędność czasu kierowcy, który może on poświęcić na coś innego. Warto wspomnieć również, że samochody autonomiczne pozytywnie wpływają na minimalizowanie wypadków drogowych, ponieważ podczas kierowania pojazdami mechanicznymi nadal wiele osób posługuje się telefonem komórkowym lub jest rozproszonym przez inne działania. Dodatkowo samochody autonomiczne mogą ułatwić wielogodzinne podróże, które niezmiernie męczą kierowców na długich trasach. Co więcej, samochody autonomiczne są ostrożniejsze i często lepiej prowadzone niż przez ludzi, którzy niestety łatwo popełniają błędy. Możemy również zminimalizować liczbę wypadków powodowanych przez pijanych kierowców, a także znacząco zwiększyć mobilność dzieci, osób starszych czy z niepełnosprawnościami.  

Wady samochodów autonomicznych  

Sceptycy zauważają jednak poważne minusy korzystania z samochodów autonomicznych. W związku z rozpowszechnieniem samochodów autonomicznych wiele osób straciłoby miejsce pracy. Mówimy tu o kierowcach zawodowych, taksówkarzach czy osobach zatrudnionych ogólnie w transporcie. Dodatkowo nie mamy pewności czy samochody te byłyby niezawodne. Co w przypadkach, gdy potrzebna jest ludzka zdolność wychwycenia niuansów zachowań innych kierowców na drodze, a więc potrzeba trzeźwej oceny sytuacji, której nie da się przedstawić zerojedynkowo. W przypadku awarii istniałoby duże niebezpieczeństwo dla pasażerów. Co więcej, systemy informatyczne są łatwym celem dla wszelkich działań terrorystycznych i aktów kradzieży. Pozostaje również kwestia ubezpieczeń – kto ponosiłby winę za ewentualne wypadki na drogach? Warto wspomnieć również o tak prozaicznej sprawie, jak to, że istnieje liczna grupa kierowców, która po prostu lubi prowadzić auto. Dla nich samochody autonomiczne to gwarantowana nuda w podróży.  

Samochody autonomiczne – podsumowanie  

Podsumowując, samochody autonomiczne to wynalazek, którego upowszechnienie na pewno czeka nas w najbliższej przyszłości. Posiadają one wiele zalet, jak również wad, co sprawia, że nie wszyscy mogą być przekonani do takiego kierunku rozwoju rynku motoryzacyjnego. Niemniej jednak warto wiedzieć, z czym wiąże się popularność tego typ aut, by być świadomym, jakie nowinki technologiczne wkrótce staną się codziennością.